İade ve Değişim

Aldığım Ürünü İade Etmek İstiyorum ?

Teslim aldığınız kutu ve faturayla birlikte (varsa tüm aksesuarlarıyla ) UPS kargo ve Sürat Kargo ile ücretsiz iade yapabilirsiniz.İadenizi ücretsiz yapabilmek için kargoyu aşağıda belirtilen Ups Kargo için " 7205W5"   Sürat Kargo için:1054377000 cari kod ile yapmanız gerekmektedir. .Ürünler firmamıza ulaştığı andan itibaren 14 gün içerisinde iade işlemi gerçekleştirilir.

İade Şartları ; Satın aldığınız ürünü kullanmamış ,etiketi koparılmamış ve satılabilirlik özelliğini yitirmemiş olması koşuluyla teslim aldığınız tarihten itibaren 14 gün içerisinde iade edebilirsiniz.

Ürünü nasıl iade yapacağım?

Ups Kargo İade ve değişim gönderileniz için https://www.ups.com.tr/kuryecagir/web adresinden yada 08502550066 telefon numarasında  iade kurye talebi oluşturabilirsiniz. Gönderinizi iade ederken "7205W5" firma kodunu kullanarak kargonuzu ücretsiz olarak gönderici ödemeli olarak gönderebilirsiniz.

Sürat Kargo İade ve değişim gönderileniz için herhangi bir Sürat Kargo şubesinden iade gönderebilirsiniz. Gönderinizi iade ederken "1054377000" firma kodunu kullanarak kargonuzu ücretsiz olarak gönderici ödemeli olarak gönderebilirsiniz.

İadelerimizi Hangi Kargo ile Göndermeliyim ?

UPS kargo ile "7205W5" firma kodunu kullanarak ücretsiz iade yapabilirsiniz.İadenizi ücretsiz yapabilmek için "7205W5" firma kodunu doğru girmeniz gerekmektedir.

Sürat Kargo ile gönderinizi iade ederken "1054377000" firma kodunu doğru girmeniz gerekmektedir.

Aldığım ürün hasarlı veya eksik geldiyse ne yapmak gerekiyor ?

www.woohoobox.com ‘dan kaynaklanan ,yanlış ürün ,yanlış renk vb. gönderimleri ,kullanılmamış ve satılabilir özelliğini kaybettirmeden ürünün size teslim tarihinden itibaren 30 gün içerisinde www.woohoobox.com Müşteri Hizmetleri 0212 706 07 09 ile irtibata geçerek ,kargo ücreti yansıtılmadan iade yapabilirsiniz.Bu sürenin dışın da herhangi bir şekilde ürünlerinizin iade ve değişimi yapılmamaktadır.Ücret iadesi ve ödenen kargo bedeli siz değerli müşterilerimize geri yansıtılacaktır.(Ürün iadelerinde sadece ürünlerin tamamı kusurluysa ücret iadesi ve ödenen kargo bedeli iade edilir)

Aldığım ürünü değiştirmek istiyorum:

Kargoda ürünleri teslim aldığınızdan itibaren her hangi bir sorun yaşamış ürün veya ürünlerinizin en geç 14 gün içerisinde tarafımıza gönderilerek iade veya değişimini www.woohoobox.com Müşteri Hizmetleri 0212 706 07 09 ile irtibata geçerek sağlayabilirsiniz.

İade işlemlerinde kargo ya da kapıda ödeme ücreti geri ödeniyor mu ?

İade işlemlerinde kargo ve kapıda ödeme ücreti ödenmemektedir.Sadece ürün bedeli ödenmektedir.

İade Sürecinde Ödemem Ne Zaman Yapılır ?

İadeniz bize ulaştığı zaman iade işlemiz ile ilgili size sms yada mail ile bilgi verilecektir.İadeniz onaylandıktan sonra kredi kartlı ödemeleriniz doğrudan kartınıza yatırılmaktadır. Kapıda ödemeyle yapılan alışverişlerde de www.woohoobox.com ‘a göndermiş olduğunuz IBAN numarasına yatırılmaktadır.Kredi kartı ödemeleriniz en geç 5 iş günü içerisinde yapılmakta ancak ekstrenize yansıması tamamıyla bankanızın çalışma sistemiyle ilgilidir.www.woohoobox.com ‘un bu süreçlere hiçbir müdahale hakkı bulunmamaktadır.Yaşanan gecikmelerde bankanızdan bilgi alabilirsiniz.Kapıda ödemeyle yapılan alışverişlerinizde iade işlemlerinizin olması hızlı olması için göndermiş olduğunuz IBAN numaranızın ve Ad-Soyad bilgilerinizin eksiksiz olması gerekmektedir.İade işlemi onaylandıktan sonra en geç 5 iş gününde hesabınıza ücret iadesi yapılacaktır.Yanlış IBAN numarası bilgileri ile ilgili size çağrı yada mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır.Ulaşılmayan irtibat numaralarında www.woohoobox.com herhangi bir sorumluluk taşımamaktadır.Kredi kartı ödemelerinde IBAN numarasına gerek yoktur. Hesap numarasına iade yapılmaktadır. IBAN numaranıza bankanızın müşteri hizmetlerinden ,internet bankacılığından yada ATM ‘lerden ulaşabilirsiniz.